HAKKIMIZDA

Seyidoğlu

70 yıla yakın bir geçmişi olan Seyidoğlu baklava, pasta, fırın ürünleri , Türk mutfağı, helva, reçel, tahin-pekmez ve kakaolu krema gibi alanlarda pek çok yeniliğe imza atmıştır. Lezzeti ve kalitesiyle tüketicinin tercih ettiği sektörün öncü markalarından biridir.

1950’li yıllarda baklavacılıkla işe başlayan Seyidoğlu, 1970’lere gelindiğinde Yönetim Kurulu Başkanımız olan Necati Göksu’nun girişimleriyle Seyidoğlu Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak yapılanmış ve helva, reçel, tahin-pekmez gibi yeni ürünlerle faaliyetlerine devam etmiştir. Günümüzde ise hızla büyüyerek Türkiye’de ve dünyada tercih edilen bir marka olmuştur.

Günde 150 kilo helva üretimiyle başlayan bu serüven, 2005’ten itibaren İstanbul Hadıımköy’deki 8 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerde, şimdilik 30 ton helva, 40 ton reçel, 10 ton kakaolu fındık kreması ve 10 ton tahin-pekmez üreterek devam etmektedir.

Sultanbacı markasıyla baklava ve fırın ürünleri üreten Seyidoğlu, mağazacılık alanında da faaliyet göstermektedir. Restoran, cafe ve fabrika satış mağazası olarak da hizmet veren Seyidoğlu, müşterilerini kendi ürerimi olan kaliteli ve hijyenik ürünlerle buluşturmaya devam ediyor.